Praktyczny zestaw 130 elementów magnetycznych, na które składa się 66 znaków drogowych, sygnalizacja świetlna, elementy do budowy dróg i skrzyżowań razem z przejściami dla pieszych, a także uczestnicy ruchu drogowego. Zestaw służy do wizualnego...
Więcej
>
Praktyczny zestaw 130 elementów magnetycznych, na które składa się 66 znaków drogowych, sygnalizacja świetlna, elementy do budowy dróg i skrzyżowań razem z przejściami dla pieszych, a także uczestnicy ruchu drogowego. Zestaw służy do wizualnego przedstawienia różnych sytuacji na drodze oraz zasad ruchu drogowego, zarówno z punku widzenia kierowcy samochodu, rowerzysty jak i pieszego.
Ważną częścią zestawu ze względu na zajęcia z bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) i egzamin na kartę rowerową, są elementy do budowy dróg rowerowych i rowerzyści. Dzięki temu uczniowie, którzy poruszają się po drodze rowerem, będą mogli łatwiej zrozumieć, że zasady ruchu drogowego również ich dotyczą.
Bezpieczna droga do szkoły i odpowiedzialne zachowanie w ruchu drogowym jest ważną częścią wychowania komunikacyjnego, które warto zacząć od najmłodszych lat. Magnetyczne znaki drogowe, fragmenty dróg oraz różne pojazdy, w interaktywny sposób pozwolą prowadzącemu omówić zasady ruchu drogowego, urozmaicić zajęcia teoretyczne i utrwalić zdobyte wiadomości z zakresu BRD.
Skład zestawu: • 130 elementów magnetycznych w 100% drukowanych na folii magnetycznej do prezentacji na dowolnej powierzchni magnetycznej (szkolna tablica, metalowa płyta) zasad ruchu drogowego:
Magnetyczne znaki drogowe (66 elementów), w tym ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne,
34 magnetyczne elementy do budowy dróg, skrzyżowań i przejścia dla pieszych,
13 magnetycznych elementów do budowy drogi rowerowej,
• Instrukcja z przykładowymi aranżacjami skrzyżowań i opisem znaków drogowych, • Karty pracy dla ucznia A4 do powielania • 4 markery suchościeralne (czarny, czerwony, niebieski, zielony) do oznaczania kierunków przejazdu pojazdów • Plastikowe pudełko z rączką do przechowywania z dodatkową wkładką z wgłębieniami do sortowania elementów magnetycznych zestawu.
Zestaw polecany jest do prowadzenia zajęć z wychowania komunikacyjnego zgodnie z podstawą programową techniki szkoły podstawowej, wg której uczeń powinien bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym zarówno jako pieszy, ale także pasażer i rowerzysta, oraz prawidłowo interpretować znaki drogowe dotyczące pieszego i rowerzysty. Produkt skierowany jest również do ośrodków szkoleniowych kierowców oraz pozostałych form edukacji i projektów związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego.
Zestaw Elektryczność cz. 1 z serii Fizyka w Walizce umożliwiający przeprowadzenie kilkunastu doświadczeń z zakresu elektryczności zgodnie z dołączonymi kartami pracy zawartymi w dołączonej instrukcji. Zestaw umożliwia szybkie i łatwe...
Więcej
>
Zestaw Elektryczność cz. 1 z serii Fizyka w Walizce umożliwiający przeprowadzenie kilkunastu doświadczeń z zakresu elektryczności zgodnie z dołączonymi kartami pracy zawartymi w dołączonej instrukcji. Zestaw umożliwia szybkie i łatwe montowanie obwodów przez zastosowanie płyty montażowej układów elektrycznych i elementów dołączonych do zestawu. Wszystkie elementy w zestawie są umieszczone w aluminiowej walizce wyściełanej sztywną gąbką z wyciętymi gniazdami dopasowanymi do elementów zestawi. Przykładowe układy doświadczalne. Zestaw doświadczeń z elektryczności świetnie sprawdzi się podczas wielu eksperymentów na lekcjach fizyki. ZESTAW WSPÓŁPRACUJE Z CZUJNIKAMI NEULOG.
Doświadczenia (karty pracy):
Prosty obwód elektryczny z przełącznikami.
Korzystanie z woltomierza.
Dzielnik napięcia.
Korzystanie z amperomierza.
Potencjometr jako rezystor nastawny.
Prawo Ohma i metoda woltametryczna.
Opór w obwodzie szeregowym.
Opór w obwodzie równoległym
Pierwsze prawo Kirchhoffa.
Drugie prawo Kirchhoffa.
Pojemność elektryczna w obwodzie szeregowym.
Pojemność elektryczna w obwodzie równoległym.
Obwód RC - ładowanie kondensatora przez rezystor.
Obwód RC - rozładowanie kondensatora przez rezystor.
Pole magnetyczne wokół przewodnika.
Pole magnetyczne wokół cewki.
SKŁAD ZESTAWU: 1 x Płyta montażowa układów elektrycznych i elektrycznych; 1 x Woltomierz analogowy, 0-15V, 0-1,5V; 1 x Miliamperomierz 0-500mA, 0-50mA; 1 x Magnes walcowy; 4 x Rezystor 100 Ω; 2 x Rezystor 220 Ω; 2 x Rezystor 470 Ω; 2 x Rezystor 1 kΩ; 2 x Rezystor 4,7 kΩ; 2 x Rezystor 10 kΩ; 1 x Potencjometr 100 Ω; 2 x Kondensator 1000 uF; 4 x Oprawka do żarówki E10; 4 x Zwora; 1 x Pojemnik do dwóch baterii; 1 x Oprawka do pojedynczej baterii; 1 x Cewka indukcyjna 10mH; 1 x Kompas; 1 x Przełącznik uchylny; 1 x Przełącznik przyciskowy; 4 x Żarówka E10 3,5V; 4 x Żarówka E10 6V; 4 x Żarówka E10 12V; 1 x Rdzeń ferromagnetyczny (stalowa śruba heksagonalna i nakrętka); 2 x Przewód z wtykami bananowymi 25 cm, czerwony; 2 x Przewód z wtykami bananowymi 25 cm, czarny; 1 x Przewód z wtykami bananowymi 50 cm, czerwony; 1 x Przewód z wtykami bananowymi 50 cm, czarny; 2 x Multimetr; 1 x Instrukcja z kartami pracy
SIX Edupająk to sześcionożny robot edukacyjny, który inspiruje zarówno uczniów, jak i nauczycieli do rozwijania umiejętności w zakresie kodowania, programowania i robotyki. Jest interdyscyplinarną pomocą naukową, która integruje...
Więcej
>
SIX Edupająk to sześcionożny robot edukacyjny, który inspiruje zarówno uczniów, jak i nauczycieli do rozwijania umiejętności w zakresie kodowania, programowania i robotyki. Jest interdyscyplinarną pomocą naukową, która integruje uczniów w trakcie nauki szkolnej - nabywają wiedzę indywidualną i uczą się współpracować w grupie w trakcie projektowania pracy robota. Robot potrafi śledzić obiekty, rozpoznawać mowę, a ponadto wyposażony jest w sztuczną inteligencję (AI) i uczenie maszynowe. Wszystko to mieści się w nieskomplikowanej, przyjaznej i miłej dla oka konstrukcji :-)
Robot spełnia wymagania programu Laboratoria Przyszłości i może być zakupiony w ramach wyposażenia dodatkowego – robot edukacyjny wraz z akcesoriami programowany na różnych poziomach i poprzez obsługę więcej niż jednego języka programowania (np. tekstowy, bloczkowy)
Sześcionożny robot jest programowalny w języku blokowym i Scratch, a także w innych popularnych językach kodowania (Python, JavaScript). To oznacza, że użytkownicy mogą zaprogramować z niestandardowymi ruchami, pozycjami, tańcami...!
Sześć nóg daje temu robotowi większą stabilność i swobodę poruszania się w stosunku do zwykłych robotów. Reprezentuje tzw. grupę robotów kroczących wzorowanych na organizmach żywych. Potrzebuje tylko trzech nóg, aby zachować równowagę podczas stania i może chodzić z zaledwie czterema. Jego pozostałe nogi mogą być w innych pozycjach lub manipulować w tym czasie przedmiotami.
Sześcionożny robot edukacyjny sprawia, że nauka robotyki jest łatwa i przyjemna dla każdego!
Zestaw zawiera:
Serwomechanizmy 180o z modulacją szerokości impulsu PWM (12 szt.)
Kontroler robota EZ-B v4 z wewnętrznym głośnikiem i portami połączeń.
Korpus z dwoma serwomechanizmami, wbudowanym akumulatorem i kamerą.
Karta sieciowa
16 przewodów 3-pinowych żeńskich
1 przewód kamery
Ładowarka
Owijki (6 szt.) do porządkowania przewodów połączeniowych
Oprogramowanie ARC - PC Roboty EZ-Roboty są programowane przy użyciu ARC — wszechstronnego i łatwego w użyciu oprogramowania do robotyki. Intuicyjny interfejs pozwala początkującym odnieść szybki sukces, podczas gdy bardziej doświadczeni użytkownicy mogą programować zaawansowane funkcje, dotyczące sztucznej inteligencji, takie jak rozpoznawanie mowy, czy wizualne śledzenie obiektu – tego typu możliwości, które zwykle można zobaczyć tylko w filmach science fiction. ARC jest używany do nauczania robotyki tysięcy uczniów na całym świecie i jest idealnym wyborem dla nauczycieli, którzy chcą wnieść wysoki poziom zaangażowania do szerokiej gamy lekcji STEM. Minimalne zalecane wymagania dotyczące systemu operacyjnego: Minimum Windows 10, Procesor odpowiednik Intel i5, 4 GB pamięci RAM.
Aplikacja mobilna ARC – Kontroluj i programuj swojego robota EZ-Robot z urządzenia mobilnego, telefonu lub tabletu z systemem Android lub iOS.
Materiał wprowadzający do programowania w RoboScratch i Blockly, tworzenia instrukcji warunkowych i zmiennych, tworzenie pętli
Dostęp do plików z częściami zamiennymi do robota z możliwością ich modyfikacji, które można wydrukować na Drukarce 3D
Funkcje AI robota: • wykrywanie twarzy • śledzenie kolorów za pomocą serwomechanizmów • śledzenie poruszających się kolorów • wykrywanie wielu kolorów • Podążanie za linią z Roli • rozpoznawanie obiektów • glify kontrolujące ruch robota • wykrywanie glifów i rzeczywistości rozszerzonej • wykrywanie kodu QR • rozpoznawanie emocji • rozpoznawanie mowy • poruszania • gotowe wbudowane programy
Nasz robot ma wszystkie cechy idealnej pomocy dydaktycznej: - ma przyjazną konstrukcję, - jest łatwy do złożenia (klik,...), - ma elementy, w tym kluczowe (silnik, itp.) o podwyższonej wytrzymałości (ważne w warunkach szkolnych), - ma proste w obsłudze oprogramowanie dla początkujących i zaawansowane dla zaawansowanych, - w razie uszkodzenia lub zgubienia części - można każdą z nich dokupić (!) lub... wydrukować (plastikowe elementy) na drukarce 3D (materiały do pobrania - open source)!
CZY SPOTKANIE Z ROBOTYKĄ PRZYSZŁOŚCI może być przyjemniejsze?
Co to jest serwomechanizm?
Serwomechanizm (lub serwo) to siłownik obrotowy, który pozwala na precyzyjną kontrolę położenia kątowego, prędkości i przyspieszenia. Serwa można znaleźć w wielu miejscach, od zabawek przez elektronikę domową po samochody i samoloty. Serwa pojawiają się również za kulisami w urządzeniach, z których korzystamy na co dzień. Urządzenia elektroniczne, takie jak odtwarzacze DVD, wykorzystują serwomechanizmy do wysuwania lub wsuwania szuflad na płyty. Serwomechanizmy działają jak przeguby do sterowania ruchem robota.
Co to jest AI?
AI (z ang. artificial intelligence) to w języku polskim Sztuczna inteligencja (SI), która umożliwia robotom uczenie się na podstawie doświadczeń (za pomocą algorytmów) i wykonywanie zadań zbliżonych do zachowań ludzkich. Pojęcie AI zapoczątkował w 1956 roku amerykański informatyk John Mccarthy podczas konferencji naukowej w Dartmouth.
Mikroskop szkolny z nowoczesnym podświetleniem LED-owym i zasilany baterią akumulatorów umożliwiającymi minimum 60-godzinną pracę bez zasilania zewnętrznego (łatwe przenoszenie). Podczas ładowania baterii można bez przeszkód pracować z mikroskopem....
Więcej
>
Mikroskop szkolny z nowoczesnym podświetleniem LED-owym i zasilany baterią akumulatorów umożliwiającymi minimum 60-godzinną pracę bez zasilania zewnętrznego (łatwe przenoszenie). Podczas ładowania baterii można bez przeszkód pracować z mikroskopem. Dołączona zewnętrzna ładowarka. Podstawowe parametry: okular 10x oraz 3 achromatyczne obiektywy: 4x, 10x i 40x (amortyzowany) wkręcane w tarczę rewolwerową, kondensor z diafragmą kołową. Wymiary: 15,5 x 12 x 30 (H) cm / 1,6 kg.
Pomiarowe Eksperymenty Fizyczne VideoStem ® VS-11 to innowacyjna i nowoczesna pracownia fizyczna mieszcząca się na biurku nauczyciela oraz w pełni przenośna dzięki dołączonej walizce. Doświadczenia można prezentować i...
Więcej
>
Pomiarowe Eksperymenty Fizyczne VideoStem® VS-11 to innowacyjna i nowoczesna pracownia fizyczna mieszcząca się na biurku nauczyciela oraz w pełni przenośna dzięki dołączonej walizce. Doświadczenia można prezentować i nagrywać z dowolnego miejsca (biurko w klasie, stół w domu), dlatego zestaw jest doskonałym wsparciem podczas zdalnych i hybrydowych lekcji fizyki. Łatwy i szybki montaż elementów zestawu dzięki magnesom neodymowym i gwintom, zapewnia bardzo płynne przejście między doświadczeniami. Walizka VIDEOSTEM® VS-11 wprowadza w świat zagadnień fizycznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii takich jak wykorzystanie fotobramek oraz oprogramowania do analizy wideo i zbierania danych. Nauczyciel nagrywa i omawia doświadczenie – uczeń (także zdalnie) analizuje, modeluje i wyciąga wnioski.
Korzyści? Nauczyciel i uczniowie skupiają się na przebiegu eksperymentu oraz wnioskowaniu, a nie na żmudnych obliczeniach i tworzeniu wykresów. Taki sposób prowadzenia lekcji i przeprowadzania eksperymentów dodaje dynamiki i skupia się na stawianiu tez, ich weryfikacji, korygowaniu ustawień wyjściowych, praktycznemu objaśnianiu zjawisk fizycznych i wnioskowaniu, w tym matematycznemu, ale bez konieczności przeprowadzania wszystkich żmudnych obliczeń.
Ponadto, bardzo obszerna i wyczerpująca instrukcja zawiera nie tylko treści podstawy programowej szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, ale także podzielona jest w każdym dziale na część dla nauczyciela oraz na części-karty pracy dla uczniów.
W zestawie karty pracy oraz wskazówki dla nauczyciela w oparciu o konkretne zagadnienia z podstawy programowej w formie elektronicznej – wygodnej podczas przygotowania lekcji zdalnej.
Instrukcje i karty pracy do fizyki – zgodne z podstawą programową!
Instrukcja oprócz teoretycznego omówienia zagadnień dotyczących wybranego modułu, zawiera treść podstawy programowej na dwa etapy edukacyjne:
Szkoła podstawowa (klasy 6-8)
Szkoła średnia
Forma kart pracy i doświadczeń ma na celu:
naukę wyciągania wniosków
wyboru jednostek na sposób opisania ruchu
przedstawienie graficzne i matematyczne obserwacji
analiza i interpretacja danych w celu określenia związku przyczynowo skutkowego między ruchem obiektu, a sumą sił działających na niego.
Skład zestawu:
Baza montażowa – W metalowej podstawie znajduje się 40 nawierconych otworów na śruby, dzięki którym można przymocować dowolny model systemu VIDEOSTEM® VS-11
Tablica pomiarowa – Linie siatki na kontrastowym tle ułatwiają pomiar i analizowanie danych, zarówno w sposób tradycyjny, jak i przy pomocy dedykowanego oprogramowania.
11 modułów konstrukcyjnych do eksperymentów fizycznych:
Wyrzutnia pocisków – wyposażona w kątomierz i metalową kulkę. Do badania równań kinematycznych i konwersji pomiędzy potencjałem grawitacyjnym i energią kinetyczną.
Swobodne spadanie – moduł wyposażony w elektromagnes. Do demonstracji, obserwowacji, szacowania i obliczania przyspieszenia wywołanego grawitacją.
Spadkownica Atwooda – moduł wyposażony w odważniki z haczykami o masie 100g (2 szt.), linkę oraz sprężynę o długości 3,5 cm ze stałą sprężystości 21 N/m. Do demonstracji ruchu jednostajnie przyspieszonego, praw Newtona oraz działania bloczków.
Równia pochyła – moduł wyposażony w tradycyjną równię pochyłą, ruchomy kątomierz, bloczek, linkę, ciężarek oraz wózek. Do badania różnych podstawowych pojęć fizycznych, w tym tarcia statycznego i kinetycznego, równowagi dynamicznej, sił niezrównoważonych i twierdzenia pracy i energii
Pętla – moduł złożony z toru i pętli do prezentacji siły odśrodkowej oraz obserwowania zmiany energii potencjalnej w energię kinetyczną.
Zderzenia dwuwymiarowe – moduł zawiera metalowy tor z małą obrotową platformą oraz 3 kule dwie metalowe i jedna szklana. Do prezentacji działania pędu i zderzeń.
Prawo Hook’a – moduł zawiera m. in. 3 sprężyny o różnych stałych sprężystości, 9 obciążników 10 gramowych, linijkę, wiszący uchwyt ze wskaźnikiem. Do doświadczeń ze sprężystością materiałów i zależnością naprężenia od odkształcenia.
Wahadło – moduł zawierający kątomierz, wspornik i metalowy obciążnik. Wahadło matematyczne (proste) do badania zmian w okresach drgań.
Wahadło balistyczne – moduł zawierający skalowaną tablice pomiarową z prętem, kulę, wyrzutnię sprężynową, wahadło z cylindrem, wspornik i metalowy obciążnik. Do pomiaru prędkości kuli po wystrzeleniu z wyrzutni sprężynowej oraz stosowania w praktyce zasady zachowania energii i zachowania pędu liniowego w układzie zamkniętym.
Laser i siatki dyfrakcyjne – moduł wyposażony w laser, siatki dyfrakcyjne (500, 1000 linii/mm), płytkę i uchwyt do płytek. Do demonstracji zjawiska interferencji tj. właściwości nakładających się na siebie fal.
Model do prezentacji fali stojącej – moduł zawiera generator fal, linkę oraz uchwyt z bloczkiem. Do demonstracji rozchodzenia się fal poprzecznych i podłużnych.
Niezbędne do doświadczeń i montażu modułów wsporniki, pręty, śruby
Zestaw fotobramek VIDEOSTEM® VS-11 – Timer fotobramki (zasilany bateryjnie 9V lub z sieci), dwie fotobramki, przewody zasilające, dwa przesuwne wsporniki)
Instrukcja z omówieniem każdego z 11 modułów
Oprogramowanie do wideo-pomiarów w języku polskim – śledzenie obiektów z nakładkami i danymi dotyczącymi położenia, prędkości i przyspieszenia, interaktywne wektory graficzne i sumy wektorowe, eksport danych
Mobilna walizka z rączkami i kółkami do przenoszenia oraz przechowywania zestawu
Eksperymentuj w klasie i zdalnie!
Baza montażowa i tablica pomiarowa VIDEOSTEM® VS-11 mieści się na biurku, dzięki czemu łatwo możesz nagrywać eksperymenty, a także zdalnie je udostępniać.
Wszystkie niezbędne elementy konstrukcyjne, baza i tablica pomiarowa mieszczą się w jednej walizce, którą można zabrać w dowolne miejsce.
Pomiarowe eksperymenty fizyczne VIDEOSTEM® VS-11 to innowacyjne lekcje fizyki oparte o STEM
Innowacyjna pracownia fizyczna mieszcząca się na biurku nauczyciela. Nieocenione wsparcie podczas zdalnych lekcji fizyki.
W zestawie karty pracy oraz wskazówki dla nauczyciela w oparciu o konkretne zagadnienia z podstawy programowej.
Łatwy i szybki montaż elementów zestawu dzięki magnesom neodymowym i gwintom.
Konfiguruj dowolnie w zależności od omawianego zagadnienia.
Do podstawowych zagadnień fizycznych, jak i zaawansowanych doświadczeń z wykorzystaniem oprogramowania do analizy wideo i zbierania danych.
Nagrywaj doświadczenia z fizyki aparatem cyfrowym, tabletem, telefonem do późniejszej analizy wideo.
Foliogramy o tematyce biologicznej, zawierające niezwykłe zdjęcia, piękne ilustracje i schematy, a przy tym posiadające opisy i wyjaśnienia dotyczące omawianych tematów.
Pakiet 28 kolorowych foliogramów (na rzutnik) w formacie A4, zawierających łącznie 151 wspaniale kolorowych fotografii, starannych rysunków i schematów (na jednej folii znajduje się od jednego do nawet kilkunastu obrazów związanych tematycznie, np....
Więcej
>
Pakiet 28 kolorowych foliogramów (na rzutnik) w formacie A4, zawierających łącznie 151 wspaniale kolorowych fotografii, starannych rysunków i schematów (na jednej folii znajduje się od jednego do nawet kilkunastu obrazów związanych tematycznie, np. pasożyty).
Oprócz opisów na foliogramach, do każdego z nich dołączony jest tekst z omówieniem danego tematu (patrz poniżej)oraz karty zadaniowo-sprawdzające (do powielania).
Oprócz szczegółowego omówienia znaczenia lasu dla człowieka i jego środowiska (źródło surowców, magazyn wodny, filtr powietrza, tłumik szkodliwych dźwięków, klimatyzator, miejsce wypoczynku, miejsce życia dla roślin i zwierząt), pakiet omawia m.in. takie zagadnienia jak: budowa korzenia i liści (rola różnych komórek); rozwój i budowa grzyba; fotosyneza/odżywianie; zależności pokarmowe – łańcuchy, piramida, sieć i waga; mikoryza; piętra leśne i ich mieszkańcy; rozwój i życie mrówki leśnej; budowa i rola mchu; porównanie rozwoju mchu i paproci i wiele innych.
Foliogramy w pakiecie pogrupowane są następująco:
LAS NATURALNY CZY ZAGOSPODAROWANY?
Różne typy lasów;
Co się dzieje, gdy brakuje lasu?
Światło decyduje o wzroście i kształcie korony drzewa;
Drzewa iglaste i liściaste;
Drzewa liściaste;
Zalety lasu mieszanego
POZNANIE BUDOWY DRZEW
Jak się tworzy drewno?
Dostosowanie się liści i igieł do warunków życia;
Liście w słońcu i w cieniu;
LAS, czyli WYSTARCZAJĄCO DUŻO POŻYWIENIA dla ZWIERZĄT i GRZYBÓW
Dwie formy odżywiania w lesie bukowym;
zwierzęta ściółkowo-glebowe;
Rozwój grzybów;
Grzyby i ich formy wzrostu;
Korzenie drzew;
ZAMIERANIE LASU
Zamieranie lasu;
Przyczyny zamierania lasu;
Kornik drukarz;
MNOGOŚĆ ZWIERZĄT W LESIE
Rośliny i zwierzęta – wzajemne zależności
Zwierzęta różnych pięter lasu;
Porządkowanie lasu przez mrówki leśne
MNOGOŚĆ ROŚLIN W LESIE
Mchy – magazyn wody w lesie;
Porównanie rozwoju mchu i paproci
Wczesnowiosenne kwiaty w lesie liściastym;
Dlaczego leśne rośliny kwiatowe wcześnie zakwitają?
Pakiet 28 kolorowych foliogramów (na rzutnik) w formacie A4, zawierających łącznie ponad 130 wspaniale kolorowych fotografii, starannych rysunków i schematów (na jednej folii znajduje się od jednego do nawet kilkunastu obrazów związanych...
Więcej
>
Pakiet 28 kolorowych foliogramów (na rzutnik) w formacie A4, zawierających łącznie ponad 130 wspaniale kolorowych fotografii, starannych rysunków i schematów (na jednej folii znajduje się od jednego do nawet kilkunastu obrazów związanych tematycznie, np. ptaki).
Oprócz opisów na foliogramach do każdego z nich dołączony jest tekst z omówieniem danego tematu (patrz poniżej)oraz karty zadaniowo-sprawdzające do powielania.Pakiet prezentuje w szczegółowy i ciekawy sposób biocenozę morza oraz wybrzeża morskiego strefy umiarkowanej (Europa środkowa) na przykładzie Bałtyku i Morza Północnego.
Zapoznaje także z podstawami oceanografii oraz problemami globalnymi, ponadregionalnymi, takimi jak: zanieczyszczanie mórz, korzystanie z zasobów morskich i in.
Foliogramy zawarte w pakiecie prezentują:
Największe oceany i prądy morskie na kuli ziemskiej
Środowisko morza
Bałtyk i Morze Północne
Roślinność plaż i wydm
Rośliny słonych łąk i watów
Życie u skalistych wybrzeży
Znaleziska na piaszczystej plaży
Mieszkańcy dna – piaszczystego i mulistego
Mieszkańcy twardego podłoża
Nadmorskie ptaki
Ptaki piaszczystych płycizn i wattów
Ptasie biocenozy skalistego wybrzeża
Zdobywanie pokarmu przez morskie ptaki
Płetwonogi i walenie
Gąbki
Krążkopławy i ukwiały
Małże i ślimaki
Ośmiornice i dziesięciornice
Skorupiaki
Szkarłupnie
Plankton – świat zawieszony w toni wodnej
Ryby morskie
Rybołóstwo morskie
Zależności pokarmowe w morzu – płytkich partiach piaszczystego wybrzeża
Badania naukowe mórz
Eksploatacja zasobów morskich
Zanieczyszczanie mórz
Ochrona przyrodniczych wartości Bałtyku i Morza Północnego
Pakiet 28 kolorowych foliogramów (na rzutnik) w formacie ca. A4, zawierających łącznie ponad 130 wspaniale kolorowych fotografii i starannych rysunków (na jednej folii znajduje się kilka zdjęć/rysunków związanych tematycznie).
Oprócz opisów...
Więcej
>
Pakiet 28 kolorowych foliogramów (na rzutnik) w formacie ca. A4, zawierających łącznie ponad 130 wspaniale kolorowych fotografii i starannych rysunków (na jednej folii znajduje się kilka zdjęć/rysunków związanych tematycznie).
Oprócz opisów na każdym foliogramie, do każdego z nich dołączony jest tekst z omówieniem danego tematu oraz karty zadaniowo-sprawdzające (do powielania). Genetyka i kierunki jej rozwoju to temat, z którym trudno się obecnie nie spotkać w codziennym życiu. Warto rozumieć o co spierają się zwolennicy i przeciwnicy wdrażania w życie niektórych wyników badań genetycznych. Warto wiedzieć, na które z nich - szczególnie z zakresu medycyny - niektórzy z nas czekają z niecierpliwością.
Podstawowa wiedza z zakresu genetyki jest dzisiaj niezbędna każdemu wykształconemu człowiekowi. W trakcie jej zdobywania można się m.in. dowiedzieć dlaczego dzisiejsze bydło domowe w niczym nie przypomina swoich "smukłych" przodków, ale też dowiemy się, że groźnie brzmiące hasło 'zmienność modyfikacyjna u roślin i zwierząt' to naturalny ich sposób na przetrwanie.
Foliogramy zawarte w pakiecie przedstawiają:
Grzegorz Mendel – twórca genetyki klasycznej
Dziedziczenie cech dominujących i recesywnych według praw Mendla
Dziedziczenie jednogenowe z dominacją niezupełną
Prawo niezależnego dziedziczenia cech
Krzyżowanie testowe (wsteczne)
Dziedziczenie cech sprzężonych z płcią
Mitoza
Mejoza
Chromosom – Chromatyda – DNA
Struktura DNA
Cykl komórkowy i replikacja DNA
Biosynteza białka
Trawienie i biosynteza białek u zwierząt
Dziedziczenie grup krwi i czynnika Rh
Dziedziczenie płci
Dziedziczenie cech sprzężonych z płcią: daltonizm
Dziedziczenie cech sprzężonych z płcią: hemofilia
Mutacja genu u człowieka: PKU (fenyloketonuria)
Trisomie
Mutacja genomu w hodowli pszenicy
Mutacje chromosomów u człowieka
Choroby dziedziczne wywołane mutacjami genowymi
Diagnostyka prenatalna
Badania nad bliźniętami
Modyfikacje u roślin i zwierząt
Promienie UV zmieniają materiał genetyczny
Hodowla – sterowane dziedziczenie
Insulina i jej przygotowanie technikami inżynierii genetycznej
Załączone zdjęcia są małymi fragmentami poszczególnych foliogramów.