Roboty edukacyjne w ramach programu Laboratoria Przyszłości

Nauka przyszłości w przyjaznej formie?  Tak, to możliwe!

Dobrze jeśli nauka przyszłości ma przyjazną formę, a taką mają edukacyjne roboty, w tym roboty humanoidalne, które najbardziej przyciągają do siebie. Na interakcje z nimi musimy zapracować, czyli nauczyć się podstaw programowania oraz robotyki, aby „porozmawiać” z robotem humanoidem, nauczyć go siebie rozpoznawać, a także poprosić, aby nam zaśpiewał, czy zatańczył. Robot JD Humanoid programuje się w Scratch, także w innych popularnych językach kodowania (Python, JavaScript).

Robot humanoidalny stojący na glowieJD HUMANOID Robot edukacyjny programowany
w Scratch i Python.


Po wdrożeniu programowania w szkołach oraz przyswojeniu zasad robotyki, można pójść o krok dalej i wykorzystać roboty interdyscyplinarnie na przedmiotach innych niż tylko techniczne. Jak to możliwe? Przykładowo, edukacyjny Robot JD Humanoid - PL może uczyć się z dziećmi języka angielskiego, tańczyć zachęcając do ruchu, brać udział w wyścigach matematycznych i wiele innych, ponieważ ograniczeniem jego możliwości jest tylko wyobraźnia!

Robotyka w Szkole Podstawowej

Od robotów i efektów rozwoju robotyki i AI nie uciekniemy, a na pewno nie uda się to naszym dzieciom. Warto więc, aby wchodziły w dorosłość i na rynek pracy przygotowane do zarządzania, projektowania, programowania i… życia w świecie, w którym ludzie i roboty współistnieją.

Roboty edukacyjne będące częścią naszej oferty zostały dobrane tak, by odpowiedzieć na potrzeby dzieci szkół podstawowych (1-8), a także starszych. Każdy z nauczycieli znajdzie coś odpowiedniego dla siebie i swoich uczniów - zapraszamy!

Zaczynamy!
Roboty do efektywnej nauki i pierwszych kroków w programowaniu.

Cubroid łatwe programowanie ScratchNauka przez zabawę jest zawsze najlepszym sposobem nauczania, szczególnie w klasach młodszych. Przygodę z robotyką polecamy zacząć od klocków elektronicznych, takich jak CUBROID programowane bezprzewodowe klocki konstrukcyjne – wersja Premium. Cubroid w prosty sposób „ożywia” konstrukcje, nie budząc przy tym irytacji związanej z błędnie połączonymi płytkami czy łatwością uszkodzenia konstrukcji, jak to ma miejsce przy innych tego typu klockach dostępnych na rynku. Zestaw kilkudziesięciu kostek-programowalnych klocków, bardzo łatwo łączy się m.in. z klockami Lego®, a dzięki intuicyjnemu oprogramowaniu dostępnemu na smartfony i tablety, wprowadza w świat kodowania lekko i przyjemnie. Zestaw Cubroid spełnia wymagania programu Laboratoria Przyszłości i może być zakupiony w ramach wyposażenia podstawowego – łączy klocki do samodzielnej konstrukcji z akcesoriami z funkcjonalnością robota edukacyjnego programowanego na różnych poziomach i poprzez obsługę więcej niż jednego języka programowania (bloczkowy, Scratch).


Wyścig robotów edukacyjnychMata do kodowania służy do praktycznej wizualizacji wcześniej zaprogramowanej ścieżki przejazdu robota. Ma za zadanie w prosty sposób zachęcić do logicznego myślenia i tworzenia najbardziej optymalnych rozwiązań. Przykładowo mata do kodowania Leśna polana 200x160 cm wykorzystując elementy przyrodnicze tworzy labirynt, w którym pokonujemy trasę do wybranego zwierzątka lub rośliny, w taki sposób by nie narazić naszego Robota na spotkanie z mrówkami lub pobyt na bagnach. Prowadzący może tworzyć również własne scenariusze wplatając do nauki programowania również ciekawostki przyrodnicze.


Program Laboratoria Przyszłości umożliwia uczenie się robotyki wszystkim dzieciom, zarówno tym w mniejszych, jak i większych ośrodkach i szkołach. Powinny mieć równe szanse na tę naukę, by mieć później równe szanse na wybór własnej drogi życiowej. Efektownym, a zarazem bardzo przyjaźnie wyglądającym jest Kodowany robot: Artie 3000, dostępny również w rozszerzonym komplecie ARTIE: Wyścig robotów – zestaw kodowanych robotów z matami i akcesoriami. Programuje się go łatwo poprzez połączenie WiFi z komputerem (Windows 10) lub tabletem metodą "przeciągnij i upuść". Posiada 4 tryby pracy: kształty, malowanie, gry dla młodszych i mniej doświadczonych użytkowników oraz kreatywny do dowolnego kodowania w zaawansowanych językach Python i Javascript. Dzieci oprócz obserwacji ruchu robota po zaprogramowaniu uzyskują obraz na kartce papieru, dzięki czemu łatwiej mogą przyswoić podstawy kodowania. Możliwość wzięcia udziału w kosmicznym wyścigu robotów dzięki macie, niezwykle motywuje do nauki i przyśpiesza zapamiętywanie sekwencji.

Robot edukacyjny programowany w języku C Arduino

Języki programowania typu Scratch, Python czy Java to języki dynamiczne, skryptowe wykorzystujące biblioteki i doskonałe na początek. Warto jednak sięgnąć również do kolebki programowania i zaznajomić dzieci z językiem C/C++. Tu naprzeciw wychodzi nam Arduino i cały szereg robotów bazujących na tym języku, które możemy sami złożyć od podstaw. Mikrokontroler wraz z wyposażeniem dodatkowym, a w szczególności: płytki stykowe prototypowe oraz zestaw przewodów, pozwalają poprzez budowę własnego robota zgłębić sekrety elektroniki i pobawić się w konstruktora maszyn przyszłości.

Kodbit – sprytna kostka do nauki programowaniaKodbit – sprytna kostka do nauki programowania jest idealnym kompanem do nauki programowania z użyciem języka C Arduino. Jego przyjazna forma nawiązująca wyglądem do znanym wszystkim klocków wzbudza ciekawość i ułatwia zgłębianie podstaw. Żeby nauka przebiegała sprawniej razem z kostką użytkownik otrzymuje instrukcję w formie elementarza, który prowadzi krok po kroku, po całym kodzie. Kroki te można wykorzystać jako scenariusze do prowadzenia zajęć, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w warunkach szkolnych. Możliwość łączenia robota Kodbit z innymi klockami typu Lego® czy Cubroid pozwala uwolnić wodze wyobraźni i wyrazić swoją kreatywność.

Kolejne etapy programowania C Arduino to roboty, które przed zaprogramowaniem najpierw musimy złożyć. Taka forma nauki pozwala na zapoznanie się z budową robotów, ich specyfiką, a także wprowadza w sposób myślenia projektowego i przestrzennego. Łączenie płytek stykowych, przewodów, serwomechanizmów pozwala poczuć się jak inżynier i może zapoczątkować pasję do elektroniki i robotyki.

Unikanie przeszkód, śledzenie, zdalne sterowanie na podczerwień i automatyczny transport

Zarejestruj nowe konto

Czy założyłeś już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło